Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje dėmesys DUONAI


dsc08872Spėjama, jog pirmą kartą žmonės gardžiuotis duona galėjo jau prieš 15 tūkstančių metų. Lietuvoje tai įvyko kiek vėliau, tačiau vos atsiradusi duona lietuvių kultūroje buvo sudievinta ir tapo kultu. Duona būdavo kepama ugniakuro pelenuose, žarijose, ant plokščių akmenų ir duobėse. Mokėti kepti duoną – buvo moters brandumo požymis.

Vasario 5 d. yra minima Šv. Agotos, Duonos diena, kurios metu nuo seno lietuviai garbino ugnies deivę Gabiją ir kasdieninį maistą – duoną. Ta proga Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos abonemente nuo vasario 1–27 d. veikia spaudinių paroda „DUONA – VITAMINŲ SKRYNIA, TODĖL JĄ ATIDARINĖTI REIKIA KASDIEN“. „Duona yra bene pagrindinis maisto produktas daugeliui žmonių visame pasaulyje, todėl ir norisi žmonėms priminti duonos atsiradimo istoriją, kepimo būdus ir šventos duonos reikšmę“ – pasakojo parodos autorės, bibliotekininkės Rolanda Kuizinienė ir Vida Taujenienė.

Vasario 3 d. Viešosios bibliotekos skaitytojai, lankytojai ir svečiai galėjo ne tik apžiūrėti parodą, bet ir paskanauti pačių bibliotekininkių keptos naminės duonos. Duona iki šiol yra tradicijų, lietuviškumo, namų simbolis, nes šviežios naminės duonos skonis pavergia, o švelnus jos kvapas suteikia jaukumo. Tą dieną Viešojoje bibliotekoje svečiavosi ir delegacija iš Estijos Viljandi miesto savivaldybės. Sutikti su duona kaimynai iš Estijos apžiūrėjo Viešosios bibliotekos erdves, susipažino su teikiamomis paslaugomis, veikla.

Iš tiesų ilgas kelias nuo grūdo iki gardaus duonos kepalo. Branginkime tai, kas nuo seno yra tradicijų simbolis ir dalinkimės duona ne tik per Kūčias, bet ir kasdieną.

Inga Tirevičiutė
Kretingos rajono savivaldybės
Valančiaus viešosios bibliotekos
Vyresn. bibliotekininkė projektinei veiklai ir atstovavimui
Vilniaus g. 8, Kretinga, LT-97108
tel.: (8 445) 78984

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s