Konkurse geriausiai sekėsi skuodiškiams


Spalio 20-osios vakarą Skuodo meno mokyklos salėje įvyko tradicinio žemaitiškos kūrybos konkurso, kurį kas antrus metus organizuoja Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešoji biblioteka, „Koram žemaitėškā“ užbaigtuvės – nugalėtojų apdovanojimo šventė. Šįsyk daugiausiai prizinių vietų pelnė namiškiai skuodiškiai.

Pirmasis konkursas rašantiems žemaitiškai Skuodo rajone surengtas 1996 m. Jį inicijavo Žemaičių kultūros draugijos Skuodo skyrius, vadovaujamas Evaldo Razgaus. Jaunosios kartos kūrybos tąsyk nesulaukta. Tad Skuodo rajono savivaldybės įsteigtomis premijomis apdovanoti tik nugalėtojai suaugusiųjų grupėje: už poeziją – Liepojoje (Latvija) gyvenęs šviesaus atminimo kraštietis Ambroziejus Jankus, už prozą – skuodiškė Dalia Tamošauskaitė.

Vėliau tarmiškos kūrybos konkursus ėmė rengti Skuodo rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Pirmajame, įvykusiame 2001-aisiais sulaukta ypač daug dalyvių – kūrybos pateikė 37 autoriai ne tik iš Skuodo (tokių tebuvo tik 14), bet ir iš Plungės, Kretingos, Mažeikių, Šiaulių bei Latvijos. Vertinimo komisija, kurios tada būta kur kas gausesnės nei pastaraisiais metais, – Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorius, tautodailininkas, kraštotyrininkas Juozas Vyšniauskas; poetas ir žurnalistas Stasys Jonauskas; žemaitiškumo puoselėtoja, „Žemaičių alkieriaus“ Klaipėdoje vadovė, žurnalistė Janina Zvonkuvienė; kraštietė žurnalistė, muziejininkė ir redaktorė Danutė Mukienė bei kraštietis kalbininkas, aktyvus žemaičių kalbos propaguotojas, Šiaulių universiteto doc. dr. Juozas Pabrėža – pirmą vietą, neskirstant žanrais, vėl skyrė Daliai Tamošauskaitei, antrą – skuodiškiui Augenijui Zabičiui, trečią – šviesaus atminimo rietaviškei Birutei Lengvenienei. Paskatinamieji prizai atiteko mūsų rajono literatams Staselei Jurgilevičienei, Juozui Jankauskui, šviesaus atminimo Vaclovui Pociui bei Adelei Semenavičienei iš Salantų.

Šįsyk tradiciniame konkurse dalyvavo 26 autoriai iš Skuodo, Mažeikių, Plungės, Telšių, Kretingos, Klaipėdos, Šilutės, Tauragės miestų ir rajonų bei Šventosios. Jauniausiam nėra nė 10-ies metų, o vyriausiam nedaug betrūksta iki 90-ies.

Kūrinius vertino minėtas Juozas Pabrėža, ėjęs komisijos pirmininko pareigas; kraštietis literatūros kritikas, poetas, redaktorius Justinas Kubilius ir Danutė Mukienė. Pastaroji į šventę neatvyko, bet kiekvienam konkurso dalyviui skyrė po dovaną – pernai išleistą Viktorijos Daujotytės dvikalbę (žemaičių ir lietuvių bendrine kalba) poezijos knygą „Žīmėni vuobelie / Žieminė obelis“. (Be jos konkursą parėmė Ieva Untulytė ir UAB „Artilux NMF“.) Na, o J. Pabrėža su J. Kubiliumi ne tik atvyko, bet ir žodį susirinkusiesiems tarė: pirmasis apžvelgė konkursui pateiktą kūrybą – pasidžiaugė joje aptiktais tarmiškos leksikos perliukais; antrasis palinkėjo nebijoti savo prigimties, tapatybės – savasties – bei paskaitė žemaitiškos kūrybos.

Trečia vieta už prozą skirta dviem autorėms: skuodiškei Aldonai Mončienei ir Plungės literatų klubo „Vingiorykštė“ vadovei Adelei Daukantaitei-Šeškauskienei. Antrą taip pat pasidalijo dvi literatės: nesyk šiame konkurse pirmosios niekam neužleidusi skuodiškė Staselė Jurgilevičienė ir Šilutėje gyvenanti Adolfina Dirmeikytė-Banienė, kuri šventėn neatvyko. O pirma vieta tapo tikra staigmena: skuodiškė Adelė Šmitienė pirmąsyk pabandė rašyti žemaitiškai ir iškart tapo konkurso nugalėtoja.

Už poeziją trečia vieta skirta skuodiškei Bronei Diekontienei. Antrą pasidalijo mūsų rajono kūrėja Danutė Lekniuvienė bei plungiškė Zita Dargienė, kurios kūryba mūsų rajone skambėjo šiemet gegužės 13-ąją, prie Puokės akmens švenčiant Skuodo žemaičių draugijos inicijuotą ir suorganizuotą senovės lietuvių meilės deivės Mildos dieną. Na, o pirma vieta atiteko mūsų rajono literatei, visuomenininkei, humoro grupės „Kvietkas“ narei Danguolei Pauliuvienei.

Moksleivių grupėje šįsyk tebuvo tik du dalyviai: Monika Narkutė iš Klaipėdos rajono ir Skuodo Bartuvos progimnazijos trečiokas Vijas Jablonskis. Tad vertinimo komisija jiems vietų neskirstė – nugalėtojais pripažino abu. Skuodiškiui atiteko ir Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redakcijos įsteigta nominacija jauniausiam konkurso dalyviui, kadangi jam – tik 9-eri.

Visiems jiems Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas su pavaduotoja Renata Griciūte įteikė laimėjimus liudijančius raštus ir dovanas. Kai kuriems – net netelpančias į lengvuosius automobilius.

Dar 7 konkurso dalyviai apdovanoti specialiaisiais prizais. Skuodo rajono savivaldybės meras Petras Pušinskas savąjį įteikė žinomam rajono literatui ir kraštotyrininkui, kelių knygų autoriui, muzikantui, „Kiečiausiam žemaičiui 2016“ Leonui Rimeikiui iš Lenkimų. Prisipažinusi, jog ne tik puoselėja žemaičių tradicijas, visada tarmiškai šneka, bet ir labai domisi kuršių kultūra bei ją propaguoja, mero pavaduotoja Daiva Budrienė savo įsteigtą prizą skyrė Renatai Kuršytei iš Šventosios. Prizai įteikti ir skuodiškei Joanai Pajauskienei, iš Plungės rajono atvykusioms Stefanijai Petreikienei bei Irenai Stražinskaitei-Glinskienei, kretingiškiui Adolfui Viluckiui, mažeikiškei Birutei Marčiauskienei.

Net 7 iš apdovanotų skuodiškių – penkios prizinių vietų laimėtojos ir 2 pelnę specialiuosius prizus – Skuodo literatų klubo „Nojus“ nariai.

Renginį, kurį vedė Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė projektinei veiklai Gražina Daukantienė, dainomis papuošė Skuodo rajono kultūros centro Daukšių moterų vokalinis ansamblis „Svaja“, vadovaujamas Kristinos Petrauskienės. Skuodo rajono kultūros centro žemaičių teatro artistė Adelė Zubienė paskaitė žemaitiškų eilėraščių, o pirmų vietų suaugusiųjų ir moksleivių grupėse laimėtojai – savos kūrybos.

Po šventės konkurse laimėtais prizais pasidžiaugta, kūrybiniais planais pasidalinta prie kavos, arbatos puodelio.

Dalia ZABITIENĖ
Skuodo literatų klubo „Nojus“ prezidentė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s