Veliuonos novelės vakaras Jurbarke – tradiciškas ir su Cvirka


Rugsėjo 29 d. Veliuonoje įvyko didžiausias rajone literatūrinis renginys – Novelės vakaras ir įteikta Jurbarko r. savivaldybės literatūrinė premija. Ji skirta rašytojui Romui Gudaičiui. Nors iš premijos pavadinimo išbrauktas Petro Cvirkos vardas, novelistikos meistras buvo prisimintas ir pagerbtas, nes rašytojai nelinkę kūrybos painioti su politika. 

Kūryba liko

Nuo pirmojo respublikinio literatūrinio renginio praėjo 41-eri metai. Mūsų kraštiečio Vytauto Martinkaus, kuris tuomet buvo Rašytojų sąjungos pirmininkas, iniciatyva novelės vakarai pradėti Klangiuose, P. Cvirkos memorialinėje sodyboje, vėliau apsistojo Veliuonos kultūros centre. 1984-aisiais pirmą kartą įteikta P. Cvirkos literatūrinė premija, o Rašytojų giraitėje, kurią sodina premijos laureatai, medžiai užaugo jau iki gerą pavėsį teikiančių.

Sodino ir šių metų premijos laureatas rašytojas Romas Gudaitis – padedamas bibliotekininkės Linos Lukošienės, patarinėjamas ratu apstojusių kolegų rašytojų, ąžuoliuko šaknis atsakingai guldė į žemę, kad prigytų ir užaugtų. Paskui visi susikibę rankomis dainavo „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos…“

Šiemet premija – nauju pavadinimu. Dar balandį Jurbarko r. savivaldybės, kuri yra premijos steigėja, taryba nusprendė atsisakyti P. Cvirkos vardo ir nubalsavo už „Veliuonos novelės“ pavadinimą.

Vėliau, renginyje, buvo minėta, kad „dėl šio sprendimo buvo sukryžiuota nemažai iečių. Kai kam atrodė, jog menininkus, važiavusius į Maskvą Stalino saulės parvežti, derėtų išbraukti iš kultūros, o kai kas tikina atvirkščiai – kai kalbama apie literatūros kokybę, politikos kaišioti nereikėtų“. Prisiminti prozininko, P. Cvirkos premijos laureato Juozo Apučio žodžiai: „Už „Cukrinius avinėlius“ aš Cvirkai daug ką atleidau“, ir Šventojo Rašto išmintis: „Neteisk ir nebūsi teisiamas.“

Einant iš Rašytojų giraitės į kultūros centrą panašiai sakė ir kitas laureatas – Vladas Kalvaitis: „Nieko nereikia bijoti, ir Cvirkos nereikia bijoti. Kas mes per žmonės, jei ko nors bijosim? Cvirka buvo? Buvo. Cvirka rašė? Rašė. Gink, Dieve, nenubraukiu nei Cvirkos, nei tos premijos, kurią esu gavęs. Cvirkos knygą turėjau ir tremtyje, ir visi ją skaitė.“

O Nijolė Masiulienė, buvusi ilgametė Jurbarko viešosios bibliotekos direktorė, prisiminė, kad jau prieš gerokai metų pirtį ir Seime, ir Kultūros ministerijoje užkūrė vienas mažai kam žinomas rašytojas ir nenurimo, kol Cvirkos vardo nebeliko premijos pavadinime. Pasak N. Masiulienės, P. Cvirkos premijos atsisakė tik Kazys Saja.

Ko gero, dauguma turi savo nuomonę apie Cvirką, jo kūrybą ir jo vardo premiją, tik ne visi ją išsako, juolab jei nuomonė nesutampa su dabar madinga. O rašytojai, kaip ir visada Veliuonos literatūriniame renginyje, pagerbė kraštietį P. Cvirką – nors vardo nebėra, kūryba liko.

Skaitymai

Novelės vakaras prasidėjo spektakliu „Eglė – žalčių karalienė“, kurį vaidino Veliuonos gimnazistai, o režisavo Violeta Šoblinskaitė ir Irma Svetlauskienė, lieratūriniai skaitymai – P. Cvirkos kūryba. Kaip visada.

Klasiko novelės „Šventasis“ iki graudulio jaudinantis siužetas, turtinga kalba ir išraiškingas veliuoniškio rašytojo Gasparo Aleksos skaitymas tik patvirtino mūsų kraštiečio kūrybinį talentą. Šedevru ją pavadino ir vėliau prie mikrofono skaityti savo kūrybos pakviestas pirmasis „Veliuonos novelės“ premijos laureatas.

Skaitymus tęsusi rašytoja ir bibliotekininkė V. Šoblinskaitė priminė šviesaus atminimo veliuoniškės Joanos Danutės Žilaitytės-Juškaitienės kūrybą. Paskui mikrofonas buvo atiduotas svečiams – savo kūrybą skaitė Laura Sintija Černiauskaitė, Regimantas Tamošaitis, Romas Gudaitis, Vladas Kalvaitis.

Svečiai buvo apdovanoti puokštelėmis iš veliuoniškių moterų darželių ir bendruomenės suruoštomis dovanėlėmis.

Premijos valanda

Premijos valanda, kaip paskelbė vakaro vedėjai – tarpukario ponų įvaizdį priėmę literatūrologė Kristina Poderytė ir poetas Viktoras Gulbinas, prasidėjo po bendros dainos. Jurbarko viešosios bibliotekos laikinoji direktorė L. Lukošienė ir Veliuonos bendruomenės pirmininkas Naglis Mačėnas kvietė kartu dainuoti brolių Juškų užrašytą veliuoniškių dainą. Tai dar vienas literatūriniame renginyje nusilenkimas šio krašto šviesuoliams. Ir už P. Cvirką, ir už tautosakininkus Juškas, už Šarūną Šimulyną, Joną Mačiulį, Gasparą Veličką, J. D. Žilaitytę, ir už amžinybėn iškeliavusius novelės premijos laureatus Vytautą Rimkevičių, Mykolą Sluckį, Henriką Algį Čigriejų, J. Aputį aukotos šv. Mišios Veliuonos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje.

Novelės konkursui pateiktus kūrinius vertino ir laureatą išrinko Jurbarko r. savivaldybės mero potvarkiu sudaryta komisija: rašytojai Ona Jautakė, Vidmantas Kiaušas-Elmiškis ir G. Aleksa, Veliuonos gimnazijos mokytoja lituanistė Renata Matuzienė ir komisijos pirmininkas meras Skirmantas Mockevičius.

Konkursui paraiškas teikė Lietuvos Rašytojų sąjungos leidykla. Komisija aptarė ir įvertino penkių autorių knygas: Romo Gudaičio „Rudnia iškeliauja į dangų“, Juttos Noak „Du lagaminai“, Mykolo Saukos „Grubiai“, Mindaugo Jono Urbono „Dvasių urna“ ir Tomo Vaisetos „Paukščių miegas“.

Kaip Novelės vakare sakė komisijos pirmininkas, vertintojų nuomonės sutapo – kaip labiausiai atitinkanti tradicinės novelės žanrą išrinkta R. Gudaičio knyga.

2016 m. išleista R. Gudaičio knyga „Vytauto vergo įdagas. Rudnia iškeliauja į dangų“, kurioje pirmasis kūrinys – istorinė apysaka, o novelių ciklas „Rudnia iškeliauja į dangų“ – tarsi savarankiška knyga. Leidyklos anotacijoje rašoma, kad novelėse „ryškiai ir spalvingai atskleidžiami nedidelio Dzūkijos kampelio žmonių likimai, jų bendravimo būdas, kuris vis dar remiasi amžiais saugota dvasine tradicija, istorinės atminties fragmentais, gilia pagarba žmogaus savitumui“.

„Veliuonos novelės“ premiją rašytojui R. Gudaičiui įteikė Jurbarko r. savivaldybės meras S. Mockevičius. Savivaldybės įsteigtos premijos dydis – 1000 eurų.

Literatūriniame renginyje dalyvavo ir laureatą pasveikino Jurbarke išrinktas Lietuvos Respublikos Seimo narys Ričardas Juška.

Šiemetinis premijos laureatas R. Gudaitis – Lietuvos rašytojų sąjungos narys nuo 1982 m. Jis taip pat LR Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo) ir jo Prezidiumo narys, Kovo 11-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras. Rašytojas gimė 1941 m. Pielkavoje, Marijampolės r., baigęs lietuvių kalbos ir literatūros studijas keletą metų dirbo mokytoju Varėnos rajone. Tad neatsitiktinai jo kūryboje atsirado Rudnia, nedidelis Dzūkijos kaimelis.

Gudaitis kaip atsakomąją kalbą po apdovanojimo paskaitė savo esė „Kūrėjas persuka laikrodį“ fragmentus, o atsisveikindamas sakė, kad yra renginių, iš kurių nesinori skirstytis. Tai nuskambėjo kaip nuoširdi padėka, kaip komplimentas Novelės vakarui ir jo rengėjams.

Danutė Karopčikienė

Karopčikienė D. Veliuonos novelės vakaras – tradiciškas ir su Cvirka //Šviesa, – 2017, spalio 4, (Nr. 77), p. 3

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s