Mišučių dvaro atmintis: Vladas Mongirdas


2017 m. gegužės 25 d. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje vyko kraštotyros darbo „Mišučių dvaro atmintis: Vladas Mongirdas“ pristatymas. Kraštotyros darbas skirtas Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės bajoro, gydytojo, rašytojo, Lietuvos kariuomenės kario savanorio, Sibiro tremtinio Vladislovo Mongirdo 140-osioms gimimo metinėms paminėti, kurios įtrauktos ir į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programą.

Medžiaga darbui buvo ieškoma spaudoje, knygose, žinynuose, V. Mongirdo publikacijų kopijos, straipsnių apie V. Mongirdą., jo rašytų laiškų kopijos užsakytos iš Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje saugomų fondų. Surinktą medžiagą, Vlado Mongirdo gyvenimo faktus susistemino ir darbą parengė bibliotekos Kraštotyros-informacijos skyriaus vedėja Laima Jonauskaitė. Kretingos muziejaus Archeologinio ir istorijos skyriaus vedėja Jolanta Klietkutė archyvuose aptiko ir bibliotekai perdavė V. Mongirdo gimimo kopiją, kurioje patvirtinamas V. Mongirdo gimimo Notiškės palivarke bei krikšto sakramento suteikimo Budrių bažnyčioje faktas.

Kraštotyros darbo „Mičučių dvaro atmintis: Vladas Mongirdas“ pristatymo metu projekto vadovė Birutė Naujokaitienė papasakojo apie Vlado Mongirdo asmenybę ir pristatė kraštotyros darbo turinį. Darbas sudarytas iš penkių dalių: Mongirdas Vladislovas (Vladas) [istoriniai, biografiniai duomenys]; Kūryba, publicistika; Vlado Mongirdo laiškai; Publikacijos apie Vladą Mongirdą; T. Mongird „Dienoraštis“.

Kretingos muziejaus Archeologinio ir istorijos skyriaus vedėja Jolanta Klietkutė, išleidusi monografiją „Pirmieji pajūrio fotografai: Paulina Mongirdaitė. Ignas Stropus“, turi surinkusi be galo daug medžiagos apie Mongirdų giminę. Minint Vlado Mongirdo gimimo jubiliejų J. Klietkutė pateikė schematiškai pavaizduotą, keletą kartų apimantį Mongirdų giminės geneologinį medį. Ji ieško ir tyrinėja archyvus, įvairius dokumentus, tad kraštotyros darbo metu pateikė nemažai faktų ne tik apie Vlado Mongirdo šeimą, bet ir jo tolimus protėvius.

Istorikas Julius Kanarskas supažindino su paveldosaugos pamiršta, tačiau svarbią išliekamąją istorinę vertę Kretingos rajonui turinčia Mišučių dvarviete. Buvo pasakojama apie Mišučių dvarą, jame gyvenusius valstybės ir kultūros veikėjus, jų indėlį į Kretingos krašto ir Lietuvos istoriją.

Vladą Mongirdą kaip rašytoją pristatė filologijos mokslų daktarė Roma Bončkutė. Ji pasakojo, kad lietuvybė, švietimas ir kultūra buvo nuolatinis Vlado Mongirdo rūpestis. R. Bončkutė peržvelgė gana satyriškus ir dvaro ponus pajuokiančius V. Mongirdo tekstus, kalbėjo apie jo rašymo stilių.

Renkant medžiagą kraštotyros darbui turima informacija taip pat pasidalijo Ramunė Jarmalavičiūtė, Trakų r. sav. viešosios bibliotekos Aukštadvario k. filialo vedėja, Juozas Vercinkevičius, nacionalinio Lietuvos istorijos laikraščio „Voruta“ steigėjas, leidėjas ir vyr. redaktorius, Viktoras Mongirdas, Vlado Mongirdo proanūkis, Zofija Mačiuvienė, Kretingos r. sav. M. Valančiaus viešosios bibliotekos Baublių filialo vyresn. bibliotekininkė, Jolanta Klietkutė, Kretingos muziejaus Archeologinio ir istorijos skyriaus vedėja, Julius Kanarskas, istorikas, Kretingos muziejaus direktoriaus pavaduotojas muziejininkystei.

Inga Tirevičiutė
Kretingos rajono savivaldybės
M. Valančiaus viešosios bibliotekos
Vyresn. bibliotekininkė projektinei veiklai ir atstovavimui

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s