Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos projektas „Keliaujantys pasakų lagaminai“


2017 m. kovo 31 d. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje vyko seminaras „Skaitymo vaidmuo ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo procese“, skirtas ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams ir bibliotekininkams. Seminaru startavo bibliotekos vykdomas projektas ,,Keliaujantys pasakų lagaminai“, kuriuo siekiama sumažinti profesionalių, informatyvių, patrauklių skaitymo skatinimo priemonių ankstyvojo ugdymo amžiaus vaikams trūkumą.

Seminare buvo pristatyti projekto „Keliaujantys pasakų lagaminai“ tikslai ir priemonės bei skaitomi pranešimai, kaip sudominti vaikus knyga, kaip atrasti naujų būdų motyvuoti vaikus skaityti, buvo kalbama apie pasakų poveikį augančiam vaikui. Klaipėdiškė psichologė Lina Kantautienė pristačiusi pranešimą „Kad knyga taptų vaikų draugu“ apžvelgė vaikų neskaitymo priežastis. Viena pagrindinių vaikų neskaitymo priežasčių įvardijo pačių tėvų abejingumą knygoms.

Taip pat pasiūlė keletą skaitymo receptų, išbandyti tam tikras žaidimo formas, sukurti skaitymo tradicijas šeimoje. Šiaulių universiteto docentė, socialinių mokslų daktarė Nijolė Bražienė kalbėjo apie  pasakos svarbą vaikui, pasakų parinkimą ir pateikimą, atsižvelgiant į vaikų amžių, bei klaidingus mitus apie pasakose vaizduojamą žiaurumą. Vaikų literatūros kritikė, įvairių komisijų narė ir ekspertė  Danguolė Šakavičiūtė  aptarė populiariausių vaikų literatūros knygų tekstus, siužetus, personažus, netgi iliustruotojų darbus, vaizdingai įvardino jų pliusus ir minusus, taip atverdama šios srities turtus knygos pasaulyje.

Projektas „Keliaujantys pasakų lagaminai“ visiškai naujas, neturintis atitikmens Lietuvoje projektas, tad tikimasi, jog idėja prigis ne tik Kretingoje, bet jo veiklą perims ir kitos Klaipėdos regiono bibliotekos, kurių atstovai taip pat dalyvavo renginyje.

Projekto tikslas – ugdyti ir stiprinti Kretingos miesto ir rajono ikimokyklinio amžiaus grupės vaikų skaitymo motyvaciją nuo ankstyvos vaikystės, atskleisti skirtingus, patrauklius skaitymo metodus, formuoti jų skaitymo įgūdžius, lavinti kūrybingumą ir vaizduotę, atrasti patrauklių skaitymo metodų ankstyvojo ugdymo amžiaus vaikams. Projektu bus siekiama padėti ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams tapti sąmoningais savarankiškais skaitytojais. Skaitymo įgūdžiai yra itin svarbūs asmeninei ir socialinei vaiko raidai. Vaikas turi ne tik girdėti tekstą, bet ir jį suvokti. Norint tai pasiekti yra numatyta skaitymo teksto suvokimo įgūdžius ugdyti pasitelkus žaidimo metodą.

Biblioteka paruošė šešias skirtingas pasakas iliustruojančius „Keliaujančius pasakų lagaminus“, kuriuose bus galima rasti pirštinines teatro lėles, popierinę knygą, muzikinį įrašą su atitinkama pasaka, projekto tikslinės grupės amžių atitinkančias edukacines, spalvinimo užduotis, priemones ir kt. Siekta, kad pasakos, praktinės užduotys būtų įdomios, patrauklios vaikams, atitinkančios jų socialinius, kultūrinius, pažintinius ir kt. interesus. Balandžio-gegužės mėnesiais šie lagaminai keliaus į Kretingos rajono darželius, mokyklas bei bibliotekos filialus, kur profesionalios Klaipėdos lėlių teatro aktorės Gintarė Damanskytė ir Rūta Jankevičiūtė įtrauks vaikus į teatralizuotus užsiėmimus. Vaikai jų metu stebės pirštininių lėlių spektakliuką, klausysis išradingo skaitymo, patys bandys atpasakoti ištraukėles, atliks įvairias užduotis.

Vėliau, šiuos lagaminus tiek tėvai, tiek ugdymo įstaigų pedagogai galės pasiskolinti iš Kretingos bibliotekos vienos savaitės laikotarpiui ir pasiūlyti vaikams kartu vaidinti, skaityti, žaisti.

Norėta, jog lagaminai būtų ne tik žaismingi, bet ir naudingi, tad buvo kreiptasi į specialistus parengti metodinius-rekomendacinius skaitymo skatinimo ugdymo straipsnius, kurie išleisti atskiru leidinuku. Jame pateikiama psichologių Gintarės Meslinienės, Linos Cirtautienės, Linos Kantautienės, Jurgitos Kadagienės ir socialinių mosklų daktarės Nijolės Bražienės parengta medžiaga.

Projektas ,,Keliaujantys pasakų lagaminai“ kviečia pedagogus ir tėvus atrasti naujų literatūros skaitymo strategijų, kurios žadintų vaikų norą skaityti.

Projektą finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Kretingos rajono savivaldybė.

 

Inga Tirevičiutė
Kretingos rajono savivaldybės
Valančiaus viešosios bibliotekos
Vyresn. bibliotekininkė projektinei veiklai ir atstovavimui

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s