Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos projekto „Žemaičių kalba – 24/7“ pabaigtuvių šventė


dscf87062016 m. spalio 26 d. 15 val. Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešoji biblioteka pakvietė visus į neeilinį renginį – Skuodo meno mokyklos salėje buvo švenčiamos bibliotekos projekto „Žemaičių kalba – 24/7“ pabaigtuvės. Pats projektas pradėtas įgyvendinti dar 2015 metais, o jo veiklas rėmė Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Lietuvos respublikos kultūros ministerija. Skambant linksmai liaudiškai melodijai, kurią armonika atliko Benas Šiumbrys iš Lenkimų, salėje vos tilpusiems žiūrovams išdalinti obuoliai, kaip įgyvendinto projekto derliaus simboliai. Juk neveltui dar 2015 metų birželio pradžioje, projekto „Žemaičių kalba – 24/7“ pristatomojo renginio metu Skuodo P. Žadeikio gimnazijos sode pasodinta obelaitė, žyminti šio projekto pradžią. Paminėtina tai, kad šame susiėjime dalyvavo nemažas būrys bibliotekininkų ir literatų ne tik iš Skuodo, bet ir kitų Žemaitijos rajonų. Tarmiškai rašančius autorius į renginį sukvietė jau seniai platinama naujiena, jog jų kūryba patalpinta pagal naująjį projektą sukurtoje internetinėje erdvėje.

Apie įgyvendintas projekto veiklas ir informacinio portalo http://www.zemaiciukalba.lt sukūrimą pasakojo projekto vadovė, Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Renata Griciūtė, o tinklapio turinį pristatė vyresnioji bibliotekininkė – LIBIS administratorė Aušra Tiškienė. Žemaičių kalbos išsaugojimui ir puoselėjimui skirtame informaciniame portale galima mokytis žemaičių kalbos, susipažinti su tarmiškai kuriančiais autoriais ir jų kūryba, žaisti edukacinius žaidimus, tad galima drąsiai sakyti, jog ši erdvė skirta visiems, norintiems prisiliesti prie gyvo tarmiško žodžio. Trumpai pakeliavus naujai sukurto tinklapio puslapiais, renginio vedėja, bibliotekos vyriausioji metodininkė Gražina Daukantienė kalbėjo apie projekto viešinimą. Šis darbas buvo atliekamas ne tik skelbiant informaciją spaudoje, internetiniuose bibliotekų, žemaičių puslapiuose, bet ir organizuojant pristatymo renginius kitose Žemaitijos vietovėse. Projektas „Žemaičių kalba – 24/7“ pristatytas Palangos miesto, Mažeikių rajono, Klaipėdos rajono J. Lankučio, Kretingos rajono M. Valančiaus ir Klaipėdos miesto savivaldybių viešosiose bibliotekose. Bibliotekos darbuotojams projektą pristatyti padėjo literatai, muzikantai ir kitokiais pasiekimais garsūs žmonės: Dalia Zabitienė, Leonas Rimeikis, Donatas Žvaginis, Auksius Račkus, Danguolė Pauliuvienė, Adelija Riepšienė, Adelė Mosteikienė, Benas Šiumbrys, Živilė Mackevičiūtė, Napoleonas Reimontas, Janina Butnorienė iš Mažeikių, Juozas Maksvytis ir Nijolė Rimkienė iš Kretingos, Kazimieras Eglynas iš Palangos, Renata Kuršytė iš Šventosios, vokalinis ansamblis „Aušlavis“ iš Klaipėdos.

Po rimtosios renginio dalies susirinkusiems tarmišką kūrybą skaitė autoriai, kurių kūryba puikuojasi informaciniame portale http://www.zemaiciukalba.lt: Skuodo P. Žadeikio gimnazijos auklėtinis Auksius Račkus, Nijolė Jasienė iš Mosėdžio, Napoleonas Reimontas iš Barstyčių, Regina Bliūdžiuvienė iš Tauragės rajono, o dėl ligos negalėjusios renginyje dalyvauti gargždiškės Aldonos Martinkienės eiles skaitė Klaipėdos rajono savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė. Meninę programą pagyvino Agnietės ir Palergonijos nuotykiai (Adelija Riepšienė ir Danguolė Pauliuvienė) iš Šatraminių kaimo. Minėtosios moterys yra Lietuvos sambūrio „Juokis“ narės, įkūrusios humoro grupę „Kvietkas“. Danguolė taip pat viena iš autorių, kurios kūryba patalpinta anksčiau minėtame internetiniame puslapyje. Renginio muzikinę nuotaiką kūrė muzikantas iš Lenkimų Benas Šiumbrys ir bardas Napoelonas Reimontas, dainuojantis tik savos kūrybos dainas. Meninę programą eilėmis ir savo mintimis apie projektą, jo svarbą užbaigė literatūrologė, filologijos magistrė, respublikinių tarmiškos kūrybos konkursų laimėtoja, nepriklausomo Skuodo rajono laikraščio „Mūsų žodis“ redaktorė Dalia Zabitienė, projekte „Žemaičių kalba – 24/7“ turinti net kelis vaidmenis. Dalia ne tik dalyvavo visuose projekto pristatymo renginiuose, bet ir veda žemaičių kalbos pamokas bei redaguoja tarmiškai rašančių autorių kūrinius. Projekto pabaigtuvių organizatoriai Daliai negailėjo padėkos žodžių, nes jos indėlis į šį bibliotekos projektą yra neįkainojamas. Visai projekto įgyvendinimo komandai dėkojo Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas. Šiltų žodžių išsakė ir rajono valdžios atstovės – Skuodo rajono savivaldybės mero pavaduotoja Daiva Budrienė bei švietimo skyriaus vedėja Aldona Jasienė. Unikalaus projekto pabaigtuvių proga Skuodo bibliotekininkus sveikino kolegės iš Gargždų ir Mažeikių. Projekte dalyvavusiems literatams ir kitiems atlikėjams įteiktos bibliotekos simbolika pažymėtos dovanėlės. Projekto vadovė Renata Griciūtė dėkojo visiems kolegoms bibliotekininkams, prisidėjusiems prie šio projekto įgyvendinimo. Padėkos metu, kalbą, raginančią mokytis taisyklingos žemaitiškos rašybos ir atsakingiau autoriams žvelgti į svetainei pateikiamus kūrinius, pasakė Skuodo rajono savivaldybės R. Granausko viešosios bibliotekos vyresnysis bibliotekininkas, Skuodo žemaičių teatro režisierius, rašytojas Edmundas Untulis. Edmundo misija bibliotekos projekte svarbi – svetainei teikiamų tekstų redagavimas, tvarkant žemaitišką rašybą.

Projekto „Žemaičių kalba – 24/7“ baigiamajame renginyje netrūko įvairiausių emocijų: linksmo juoko, rimto susimąstymo, džiaugsmo, jaudulio. Tokia jausmų įvairovė, besidalinant projekto įgyvendinimo metu patirtais įspūdžiais, liudija – abejingų nebuvo. Jei ne projekto vadovės Renatos drąsa, kantrybė ir kruopštus darbas, kažin ar būtume raškę obuolius nuo obels, kurios vaisiai skatina mylėti, puoselėti ir saugoti savo gimtąją kalbą. Šia paskutine renginio vedėjos Gražinos Daukantienės mintimi priartėta prie pabaigos. Bet tai nereiškia, kad baigėsi naujų projektų idėjos.

 

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s