Itališkas palinkėjimas Klaipėdos knygų mugei


cc8f6b71b59958f6d215a7307ecf52c70b4f09e36c1d681cc0pimgpsh_thumbnail_win_distr“Turiu jums pranešti, kad uraganas, nusiaubęs Haitį ir besiartinantis prie Kubos ir JAV, pakeitė kryptį ir užklupo Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešąją biblioteką. Ačiū Dievui, kad šis uraganas nesivadina Metju, o vadinasi Klaipėdos knygų muge“, – Klaipėdos knygų mugės dalyvius spalio 6-ąją šmaikščiai sveikino bibliotekos direktorius Juozas Šikšnelis.

Kartu su Klaipėdos miesto meru Vytautu Grubliausku bei LiMViLA prezidentu Sigitu Laduku tądien J. Šikšnelis iškilmingai atidarė ketvirtąją Klaipėdos knygų mugę.

Tris dienas mugės lankytojai energingai šurmuliavo naujausių knygų pristatymuose, pokalbiuose ir diskusijose su leidyklų atstovais ir knygų autoriais, klausėsi koncertų, žiūrėjo vitražinių lėlių spektaklį bei dalyvavo Fortūna Travel įsteigtame konkurse, kuriame turėjo galimybę laimėti net tris kruizus Ryga-Stokholmas-Ryga.

Globoja mažus ir vidutinius leidėjus

Klaipėdos knygų mugė jau tapo tradicine: turi savo ženklą (autorė Jūratė Bizauskienė), didėjantį lankytojų ratą ir gausėjantį būrį leidyklų, norinčių prisijungti ir pademonstruoti savo leidinius.

Ši mugė ypatinga tuo, kad į dalyvių gretą priima vien tik mažas ir vidutines leidyklas iš visos Lietuvos. Klaipėdos knygų mugė suteikia galimybę šioms ne visada pastebimoms leidykloms pabūti dėmesio centre ir pristatyti savo leidinius skaitytojams.

Ne paslaptis, kad knygynuose „karaliauja“ didžiųjų leidėjų knygos, tuo tarpu mažųjų knygoms lemta tūnoti atokiausiuose lentynų kampuose.

Toks mugės organizatorių pasirinkimas – trims dienoms tapti mažų ir vidutinių leidyklų globėjais – naudingas visokeriopai. Leidėjams tai proga pademonstruoti savo leidinius, organizatoriams –galimybė surengti ypatingą mugę.

Klaipėdos knygų mugė neabejotinai naudinga ir miestui. Dar tik šaknis įleidžiantis renginys pamažu tampa svarbiu ir laukiamu kultūriniu miesto bruzdesiu.

Apskričių bibliotekų edukacijos

Šiemet Klaipėdos knygų mugė pasitiko gerokai išaugusi ir šurmulinga. Lankytojams savo leidinius pristatė 21-nas Lietuvos mažų ir vidutinių leidėjų asociacijos (LiMViLA) leidėjas. Tiesa, ne visi dalyviai yra asociacijos nariai. Jau tapo tradicija, kad į mugę yra kviečiami uostamiesčio leidėjai nepaisant, ar jie priklauso asociacijai, ar ne.

Šių metų Klaipėdos knygų mugės naujovė – įkurta bibliotekų erdvė, kurioje Lietuvos apskričių bibliotekos mugės lankytojams siūlė gausią edukacinių veiklų programą.

Klaipėdos knygų mugė šiemet tapo tikru bibliotekų šurmuliu, ne veltui 2016-ieji – bibliotekų metai.

Mugės dalyviai buvo kviečiami dalyvauti robotų varžybose, kurti komiksus, žaisti stalo ir virtualius žaidimus, dalyvauti viktorinose ar išbandyti moderniausias technologijas.

Geriausias vaistas – knyga

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos atstovai mugės lankytojus kvietė užsukti į „Literatūrinę vaistinę“, kurioje kiekvienam pagal nuotaiką buvo parinktas tinkamiausią vaistas – knyga. Mažieji mugės lankytojai buvo kviečiami kartu su piratu ieškoti „Knygų lobio“.

Norinčius atsipalaiduoti Kauno apskrities viešoji biblioteka kvietė į kūrybines dirbtuves „Piešimas ant akmenų“. Aktyvesnius dalyvius bibliotekininkai kvietė kurti komiksus, žaisti virtualų žaidimą „Knygos kelias“ ar išbandyti edukacinę programėlę „Atgimę vaikystės autoriai ir senosios iliustracijos“.

Mugės organizatoriai, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės biblioteka, kvietė dalyvius išbandyti bibliotekos sukurtus elektroninius produktus: mobilią programėlę keliautojams „Klaipėda Heritage guide“ ir virtualų žaidimą „Žaliapėdis“, kurį žaisti ne tik smagu, bet kartu galima sužinoti daug naujų dalykų apie Klaipėdos miestą. Mugės dalyviams klaipėdiečiai pristatė stalo žaidimą „Knygosūkį“, prie kurio kūrimo prisidėjo žymūs Lietuvos kultūros žmonės: Andrius Mamontovas, Nijolė Narmontaitė, Sigutė Ach, Vytautas Juozapaitis ir kiti.

Surengė robotų lenktynes

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka sulaukė itin didelio susidomėjimo robotų varžybose. Jaunimas noriai mokėsi valdyti robotus planšetiniais kompiuteriais, rungėsi robotų lenktynėse. Nemažiau dėmesio sulaukė 3D spausdintuvo ir roboto-žaislo BB-8 demonstracijos. Vyresni mugės dalyviai buvo kviečiami užsukti į dirbtuves „Sukurk ekslibrisą sau“.

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka pasakojo apie Panevėžio dramos teatro įkūrėją Juozą Miltinį: pristatė filmą „Juozas Miltinis. Knygos gravitacija“ ir knygą „Juozas Miltinis. Teatras kaip ugnies žemė“.

Ypatingas dėmesys bibliotekų leidiniams

Šių metų knygų mugėje daug dėmesio skirta bibliotekų išleistiems leidiniams. Buvo surengta Klaipėdos regiono bibliotekų ir autorių išleistų leidinių paroda, kurios ekspoziciją sudarė 40 leidinių apie Žemaitiją ir žmones.

Bibliotekų atstovai pristatė knygas, kurių turiniui buvo panaudoti bibliotekose saugomi lobynai. Vilniaus apskrities A.Mickevičiaus bibliotekos atstovės pristatė knygą „Pasižvalgymai po Vilnių“, pasakojančią Vilniaus mikrorajonų istoriją.

Kauno apskrities bibliotekos atstovė pristatė knygą „Įsikūrę prie Nemuno“, kurioje gausu prieškarinės vaizdinės medžiagos apie miestelius, įsikūrusius prie Nemuno.

Klaipėdos apskrities I.Simonaitytės bibliotekos atstovės pristatė „Klaipėdos vaizdų albumą“. Didžioji dalis į knygą sugulusių nuotraukų publikuotos pirmąkart. Šios knygos leidėjui Kęstučiui Demereckui renginio metu buvo įteikta Klaipėdos atminties premija „Prūsa“.

Atidaryta Roko skaitykla

Antrąją mugės dieną buvo su trenksmu atidaryta dar viena Klaipėdos knygų mugės erdvė – Roko skaitykla. Energingomis dainomis „Barzdotais vyrais“ pasivadinę jaunieji rokeriai (vadovas Linas Švirinas) atidarė erdvę, kurioje kiekvienas apsilankęs galėjo paskaityti geriausią literatūrą apie roko muziką, grupes, atlikėjus. Turėjo progą išmėginti retro aparatūros laboratoriją: pasiklausyti mėgstamos muzikos iš vinilo plokštelių, pasileisti juostinį ar kasetinį magnetofoną, pažiūrėti koncerto įrašą per vaizdo grotuvą. Apžiūrėti roko muzikantų portretų parodą.

Bibliotekos erdvėse mugės metu buvo eksponuojamos įvairios parodos: galerijoje 13 L atidaryta paroda „Lietuvos spaudos fotografija“ , bibliotekų erdvėje šiauliečio fotografo, dizainerio kilnojamoji paroda „Skaityk – būk asmenybė“. Ypatingo lankytojų dėmesio susilaukė iš Lietuvos kilusios vokiečių poetės ir grafikės Aldonos Gustas paroda „Moterys su burnomis“ – tai minimalistinių piešinių serija, kurios pagrindinės temos: meilė, erotika, moteriškumas.

Trumpai apie kitokią mugę

Straipsnio autorė šį pavasarį lankėsi Bolonijos (Italija) vaikų knygų mugėje.

„Pakurk vaizduotę“ (Fuel the Imagination) ragino iš viso pasaulio susirinkusius knygų autorius ir leidėjus Bolonijos vaikų knygų mugės plakatai. Pabandykime pakurstyti vaizduotę ir pasvarstyti, kuo Klaipėdos knygų mugė – dar tik bręstanti, jauna knygų mugė galėtų tapti „užaugusi“.

Jau daugiau kaip pusę šimtmečio kiekvieną pavasarį į Boloniją (Italija) susirenka vaikų knygų specialistai iš viso pasaulio. Bolonijos vaikų knygų mugė yra svarbiausias metų renginys vaikų knygų leidėjams, autoriams, vertėjams, literatūros agentams – visiems, kurie nori pasidalinti vaikų knygų leidybos, multimedijos ir animacijos pasaulio naujienomis.

Šiemet balandžio 4-7 dienomis 53-ąjį kartą Bolonijos vaikų knygų mugė sukvietė 25-is tūkstančius lankytojų ir 1200-tus leidėjų iš 98-ių šalių. Skaičiai įspūdingi, turint omenyje jog ši mugė skirta vien tik vaikų literatūros specialistams.

Mugėje nevykdoma prekyba ir ji nėra atvira plačiajai visuomenei. Šešiose didžiulėse salėse, apimančiose 24 000 kv. m. (plotu dvigubai didesnėje nei Vilniaus knygų mugė), kėdžių ir staliukų pamatysi antratiek kiek ir knygų, mat čia susitikę įvairiausio plauko vaikų knygų specialistai derasi dėl autorių teisių, vertimų, iliustravimo, technologinių naujovių bei kitų leidybinių klausimų.

Išsibarsčiusiuose mugės kampuose nuolat vyksta paskaitos, diskusijos, seminarai, susitikimai.

Bolonijos knygų mugėje yra teikiami prestižiniai apdovanojimai. Kiekvienais metais apdovanojamos gražiausios vaikų knygos, vertingiausios programėlės, leidėjai, iliustruotojai. Mugės metu yra skelbiamas didžiausias pasaulyje vaikų literatūros apdovanojimas – Astridos Lindgren atminimo premija (ALMA). Kas antrus metus mugėje paskelbiamas Hanso Kristiano Anderseno medalio apdovanojimas.

Bolonijos vaikų knygų mugės patirtis rodo, kad būnant specifine muge galima tapti didele ir svarbia visam pasauliui. Bolonijos vaikų knygų mugė nekonkuruoja su didžiausiomis pasaulio knygų mugėmis, ji yra unikali ir dėl to labai reikalinga.

Palinkėjimas Klaipėdos knygų mugei

Klaipėdos knygų mugė nesiekia pavyti Vilniaus knygų mugės mastų, juolab nesistengia lygiuotis į tarptautines muges, bet ji – kitokia ir tas savitumas gali ją užauginti, paversti svarbia visos Lietuvos mažųjų leidyklų globėja.

Bolonija – skaitantis ir knygas mylintis miestas. Knygynų Bolonijos senamiestyje galima rasti kas antroje gatvelėje. Gana dažnai siauroje gatvelėje įsikūrūsį nedidelį knygynėlį staliukais apjuosia greta įsikūrusi vyninė. Deja, Klaipėdoje esančius knygynus galima būtų lengvai suskaičiuoti ant pirštų… Klaipėdos knygų mugė gali tapti nauju kultūriniu bruzdesiu mieste, nauja proga pakalbėti apie knygas ir apie skaitymą. Svarbiausia, kad Klaipėdos knygų mugė augtų, plėstųsi, eksperimentuotų, taptų ambicingu ir vienu svarbiausiu kultūriniu renginiu Klaipėdos mieste.

Linkiu, kad mažųjų leidyklų globėja – Klaipėdos knygų mugė užaugtų ir taptų didele ir reikšminga muge, suburtų ir įkvėptų mažąsias leidyklas, kūrėjus ir skaitytojus.

 

Lina Bimbirytė
Klaipėdos apskr. I. Simonaitytės viešosios bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus vyresnioji bibliotekininkė

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s