Neringiškiai rinkosi į vakarą rašytojui Viktorui Miliūnui atminti


DSC_0481Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse (2016-02-15) vyko Nidos metraštininku vadinamo rašytojo Viktoro Miliūno 100-ųjų gimimo metinių minėjimas. Į prisiminimų vakarą, inicijuotą Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos, ir susitikimą su rašytojo sūnumi Kęstučiu Miliūnu susirinko gausus būrys rašytoją pažinojusių neringiškių bei jo talento gerbėjų.

Vakaro liudininku tapo ir pats rašytojas, į bibliotekos lankytojus kasdien žvelgiantis iš Bronės Mingilaitės-Uogintienės tapyto paveikslo.

Marios ir Neringa –  pagrindinė kūrybos tema

 „Nidos metraštininkas yra pats tikriausias Viktoro Miliūno apibūdinimas. Kaip jis pats yra pripažinęs, iš visos jo kūrybos Nidos gyvenimą vaizduojančios novelės ir apsakymai jam buvo pati svariausia kūryba. Mums, čia gyvenantiems, yra be galo svarbu, kad, kai pradedam domėtis Neringos istorija, galime atsiversti Miliūną ir rasti jo novelėse aprašytus tikrus faktus, įvykius“, – pažymėjo vakarą vedusi žurnalistė Raimonda Ravaitytė-Meyer.

Marios, Nida ir visa Neringa buvo pagrindinė rašytojo kūrybos tema. Nidoje V. Miliūnas gyveno ir kūrė 1961-1986 m. Ir šiandien vyresnio amžiaus nidiškiai V. Miliūno knygose atpažįsta save, Kuršių neriją ir jos gyventojus.

Prisiminimų vakaro dalyviams pasakodamas apie savo šeimos istoriją rašytojo sūnus Kęstutis Miliūnas prisiminė, kad tėtis iš pradžių labai dvejojęs dėl dalies namo pirkimo Nidoje, o galutinį žodį tarė rašytojo žmona. Kaip pamena vakaro svečias, rašytojas Nidoje kartu su sūnumi lankydavosi kiekvieną vasarą, apytikriai nuo 1962-ųjų, pasibaigus mokslo metams. „Mama atvažiuodavo mėnesiui, kai būdavo atostogos, o mes su tėvu praleisdavom visą vasarą Nidoje. Tėvas būdavo nuostabus pasakotojas, mes vaikščiodavome po miškus ir jis pasakodavo įvairiausias istorijas, o aš, vaikas, išsižiojęs jo klausydavau“, – prisimena K. Miliūnas.

Rašytojo namuose svečiuodavosi intelektualai

Anot rašytojo sūnaus, V. Miliūnas labai mėgdavo svečius, jų netrūkdavo ir bute Nidoje. Tuomet rašytnamiu pramintuose namuose lankydavosi tokios asmenybės kaip Kazys Saja, Albinas Žukauskas, Algimantas Baltakis, Juozas Miltinis ir kiti šalies intelektualai.

Vaišingumu garsėjusio rašytojo namuose mėgdavo lankytis ir  Neringos žvejai, tų viešnagių metu vietos gyventojai V. Miliūnui ir dovanodavo savo istorijas. Kaip pasakoja V. Miliūną ir jo šeimą pažinojusi Thomo Manno memorialinio muziejaus direktorė Vitalija Teresa Jonušienė, iš rašytojo namų visuomet sklidusi nepaprasta šiluma. Šiandien Neringai liko ne tik rašytojo kūryba – V. Miliūno  šeima kurorto bibliotekai padovanojo jo rankraščių, knygų, fotonuotraukų. Sūnus K. Miliūnas pažadėjo perduoti bibliotekai ir daugiau sukauptų vertingų dokumentų, o Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis bendruomenės vardu įsipareigojo užtikrinti jų išsaugojimą. Netrukus planuojama įkurti ir V. Miliūnui skirtą internetinę svetainę.

Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno
viešosios bibliotekos informacija

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s